FSSC 22000 GIDA GÜVENLİĞİ SİSTEMİ
FSSC 22000, tüm gıda zincirinde yer alan gıda üreticilerinin, gıda güvenliği sistemlerinin tetkik edilmesi ve belgelendirilmesinde kullanılan, uluslararası çapta kabul görmüş, ISO temelli bir belgelendirme programıdır. Mevcut TS EN ISO 22000, ISO 22002-1 /PAS 220 standartlarının şartlarını ve bu programa has diğer şartları içerir. GFSI (Global Food Safety Initiative) Direktörler Kurulu tarafından tam olarak tanınmış ve EA (European Cooperation for Accreditation) tarafından da kabul görmüş bir programdır.

HANGİ FİRMALAR İÇİN GEREKLİDİR?
FSSC 22000, gıda ve yem tedarik zincirinde her büyüklükte ve yapıda olan kuruluşa uygulanabilir. Buna tüm gıda ve içecek türlerinin imalatçıları, bileşen ve katkı maddesi imalatçıları, ev ve çiftlik hayvanları için yem imalatçıları ve ambalaj imalatçıları dahildir.
FSSC standardı, ayrıca nakliye ve depolama, perakendecilik ve catering hizmetleri veren işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

YARARLARI NELERDİR?
• ISO 22000 Standardına göre daha geniş çevrede kabul görmüş olan bu Standard, ISO 22000 belgesine sahip olmayı yeterli görmeyen birçok ülkenin ve büyük perakende kuruluşlarının kapılarını size açacaktır.
• Kuruluşun altyapıdan personel farkındalığına ve ürün özelliklerine kadar sürekli iyileşmesine katkı sağlar.
• Yaptırımlar nedeni ile çeşitli kayıpların yaşanmasını önler.
• Uluslararası kuruluşlarla işbirliğinde uyumu geliştirir.
• Birçoğu ön gereksinim kapsamındaki fiziksel kaynakların ve uygulamaların gıda güvenliğine yönelik etkin yönetilmesini ve uygunluğunu sağlar.
• FSSC 22000 Belgelendirme Programı, gıda güvenliği konusundaki duyarlılığı cevaplamak üzere, dünyada söz sahibi olan ilgili birçok kuruluş ve organizasyonun geniş katılımıyla oluşturulmuştur. GFSI (Global Food Safety Initiative) Direktörler Kurulu tarafından tam olarak tanınmış ve EA (European Cooperation for Accreditation) tarafından da kabul görmüş bir programdır.
• FSSC 22000, eldeki ISO 22000, ISO 22002 serisi/PAS 220 standartlarının şartlarını ve HACCP ilkelerini de içerdiğinden, gıda riskine karşı en kapsamlı yönlendirici ve düzenleyici kaynaktır. Bu nedenle, gıda konusunda halen en kabul görmüş standarttı

Sertifikasyon için sürekli uygunluk gerekmektedir.

Neden TÜV Thüringen

TÜV Thüringen, ISO 22000:2018 ve FSSC 22000 version 5 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standardı için Alman akreditasyon kuruluşu DAkkS tarafından akredite edilmiştir.  TÜV Thüringen’nin gerçekleştireceği bütün belgelendirmelerde Akredite ISO 22000:2018 ve FSSC 22000 version 5 belgeleri sunulmaktadır.

ISO 22000:2018 Tanıtım Sunumu